Sağlık Alanında Teknolojinin Kullanımı ve Etkisi


Teknoloji, hastaların hayatına çözümler sunarak, kolaylaştırma yönünde potansiyel oluşturmaktadır. Sağlık sektöründe son yıllarda ortaya çıkan uygulamalar teknolojinin sağlık üzerindeki etkisini göstermektedir. Günümüz dijital çağında insan hayatını tamamen kuşatmış ve hemen hemen bütün alanlarda etkisi büyümüştür.

İnternet teknolojisi daha önce sıradan insanların ulaşmasının güç olduğu zengin kaynakları bir depo olarak herkese açmış oldu. Internet araştırmaları sonucunda ulaşılan makaleler yardımı ile sağlıkla ilgili tüm bilgilere ulaşılabileceği gibi, aynı zamanda tedbir anlamında da etkili olmuştur. Ulaşılması güç olan bilgiler aynı zamanda tıbbi bir tedavide doktorların ve hekimlerin hatta hastalara bile yardımcı olabilmektedir.


Sağlık Alanındaki Teknoloji Kullanımı:

Toplumumuzda hemen hemen her alanda kullanılan ve ayrılmaz bir parçamız haline gelen teknoloji, insan yaşamındaki kaliteyi artırmak için büyük bir potansiyele sahiptir. Teknoloji sağlık sektöründe hastalara daha iyi bir tedavi ve bakım sağlamalarını sağlamaktadır. Sağlık hizmetine teknoloji desteği ile bazı örnekler;


Robotik Ayı:

Özellikle çocuk hastanelerinde kullanılan robotik ayı, hem hastaya arkadaş olur, hem de personel için hastanın verilerini kontrol eden bir cihaz gibi kullanılır. Hastanelere başvuru sırasında özellikle çocuklarda kaygı ve huzursuz davranışlar görülür, bu tür robotik sistemler(Sarılabilir Robotik Ayı) bu tür durumlarda devreye girer ve son derece etkili olur. Aynı zamanda yalnız olan ve ebeveynlerinden ayrı olan çocuklar için psikolojik ve duygusal destek sağlar.

Biyonik Yapay Retina Teknolojisi:

Aynı zamanda biyonik göz olarak da bilinen Second Sight adlı bir şirketin geliştirdiği “Argus II Retinal Protezler Sistemi” video kamera entegre edilerek geliştirilmiştir. Bir mikro elektrot dizisi aracılığıyla hastanın gözündeki retinaya bağlanır, bir video işleme ünitesi de hastaya görüntüleri ve hareketleri algılama yeteneği geliştirmektedir.

Akıllı Telefonlar ve Sağlık Uygulamaları:

Sağlık konusunda hastaların hızlı bir şekilde tüm detaylara ulaşılabilmesi ve birçok hizmetten faydalanabilmesi yönünden akıllı telefonlar önemli bir role sahiptir. Mobil uygulamalar yardımı ile kişisel sağlık bilgilerinizi takip edebileceğiniz gibi, aynı zamanda doktorunuz yada hastanız ile randevularınızı takip edebilirsiniz. Sağlık alanında akıllı telefonların kullanımı gün geçtikçe artıyor, gün içerisinde attığınız adım sayısı, yürüdüğünüz yol mesafesi hatta kalp atışlarınızın takibi gibi birçok sağlık raporlarımıza akıllı telefonumuzdan erişebiliyor ve inceleyebiliyoruz.
Sonraki zamanlarda sağlık ve mobil uygulamalar hakkında bir yazıda daha detaylı anlatacağım. Teknoloji ve Sağlık(Technology and Health) hakkındaki bir başka yazıya buradan ulaşabilirsiniz: http://www.buzzle.com/articles/ways-to-use-technology-for-better-health.html
Google Plus